Elektrownie wiatrowe
Jadąc do Kołobrzegu od strony Koszalina na malowniczych terenach okolic wybrzeża dostrzec możemy bardzo licznie wiatraki. Wyglądają nowocześnie i przyjemnie się je ogląda, kiedy leniwie kręcą śmigłami. Ba, nawet przez chwile można zapomnieć, że to Polska, a nie Holandia. Czy więc rzeczywiście te kręcące się śmigiełka mogą w znaczący sposób dostarczać energii? Jak najbardziej.
Elektrownie wiatrowe to zespół urządzeń, które produkują elektryczną energię. Robią to wykorzystując turbiny wiatrowe. Jest to energia uznana za bardzo ekologiczną i czystą, gdyż wytworzenie w nich energii, nie powoduje spalania żadnego paliwa.
Do niedawna jeszcze elektrownie wiatrowe wydawały się jakimś pojęciem z półki fantastyki naukowej. Jednak ciągle poszukiwane są nowe źródła energii. Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości te wytworniki energii odnawialnej będą w naszym polskim krajobrazie coraz powszechniejsze. Energia wiatrowa ma bardzo dużo znaczących plusów, ale i pewne minusy. Generalnie dużo lepiej funkcjonują w krajach w których jest bardzo wietrznie. Jeżeli chodzi o ogół kraju to raczej z tym różnie bywa, no ale na wybrzeżu nie jest najgorzej. Energia wiatrowa nie za bardzo lubiana jest też przez całkiem spore grono ekologów, którzy twierdzą że o wiatraki zabijają się ptaki, zwłaszcza te pod ochroną.
Pierwsza farma wiatraków w Polsce posiadała 6 siłowników i miała moc 5KW - znajduje się w Barzowicach, natomiast jedna z najmocniejszych farm wiatrowych w Polsce, znajduje się w Margoninie i dysponuje 120KW.
W pierwszych latach XXI wieku rozpoczął się dynamiczny rozwój tej energii w naszym kraju. Moc wzrosła z 83 MW przez 5 lat od 2005 do 1096 MW pod koniec 2010 roku. W samym roku 2009 energia wiatrowa wytworzyła 0,7% całej energii elektrycznej wyprodukowanej w kraju. Doganiamy więc powoli Unię, i jeżeli dalej pójdziemy w tym kierunku tak szybko, to oszczędności mogą być dla Polski wymierne. Według prognoz rządowych w 2020 roku łączna moc naszych wiatraków ma wynosić 6650 MW. Trzymamy kciuki...